Pohybový rozvoj dítěte

Pohybový rozvoj dítěte potřebuje pevné základy

Příroda je moudrá a tak zařídila, aby se miminko rozvíjelo přirozeně celkem samo. Každé zdravé dítě má velkou touhu dorozumět se s lidmi kolem sebe a objevovat svět. Tato motivace ho vede k tomu, aby se snažilo pohybem dát najevo své potřeby, ať už je to chuť jíst, hrát si nebo být v maminčině náruči. Zdravé miminko ke svému zdárnému vývoji potřebuje zcela jednoduché podmínky: blízkost matky nebo jiné pečující osoby, pevný rovný podklad a volný prostor kolem sebe.

Ale má každé miminko tyto podmínky?

Děti jsou dnes běžně ukládány do autosedaček a polohovacích lehátek, aby dobře viděly a aby je maminky nemusely chovat. V pololeže, kdy dítě dobře vidí a zároveň má kolem sebe zábranu, nemá motivaci ani možnost posilovat správné svaly.

Miminko potřebuje ležet na rovině, aby mohlo pořádně procvičovat zvedání nožiček a ručiček. Také potřebuje několikrát denně položit na bříško, aby mohlo zkoušet zvedat hlavičku. Postupně posiluje svaly podél páteře směrem od hlavy k zadečku. S věkem zvládne postupně otáčení ze zad na bříško, později otáčení z bříška na záda, pohupování na všech čtyřech, lezení a pak také sezení.  Chůzi zvládne většina dětí až po 13. měsíci věku. Nic není dobré uspěchat, dítě potřebuje každou dovednost pořádně procvičit, než se pustí do další, jedině tak bude mít dostatečně pevnou páteř, která má zásadní vliv na jeho budoucí zdraví a pohodu.

Děti jsou velmi odolné a zdravé dítě se všechny dovednosti naučí i přes nevhodné podmínky a navíc docela rychle. Problém je, že se to naučí ledabyle a nedokonalá opora páteře a špatné pohybové návyky mají vliv na držení těla a napětí svalů. Nadměrné napětí a naopak ochablost některých svalů vedou k potížím, které se obvykle projeví až ve školním věku nebo v dospělosti. Nás dospělé díky nevyváženému napětí svalů často bolí záda nebo hlava. Děti trpí podobnými projevy, ale ty je nenechávají v klidu odpočívat a soustředit se, takže dítě může být hyperaktivní a roztěkané nebo naopak pomalé a nepozorné. Většina dospělých a mnoho školních dětí má skoliózu (vybočená záda), kyfózu (kulatá záda) nebo lordózu (nadměrné prohnutí v bedrech), což je těžké nebo i nemožné napravit.

Ideální podmínky pro rozvoj dítěte

  • Rovná pevná podložka s měkkým povrchem – jednoduše položte deku na zem, tam by mělo být dítě v době, kdy je čas na hraní.
  • Přebalovací pult se hodí k hrám pod dozorem, zároveň se nemusíte ohýbat.
  • Hrazdička nad dítětem – hračky, které dítě lákají ke zvedání ruček a nožek do vzduchu, skvělý způsob, jak může posilovat svaly bez Vaší pomoci.
  • Nahé miminko – bez oblečení je pohyb o tolik snazší, žádná plína ani guma v pase nepřekáží, navíc pokožka dobře dýchá a chlad podporuje aktivitu dítěte.
  • Matka v zorném poli nebo aspoň na doslech – miminko je motivováno ke komunikaci, zabaví se sledováním matky a cítí se bezpečně.
  • Zdravé polohy při nošení – klubíčko, tygřík a další polohy, v kterých není přetěžována páteř dítěte.
  • Hračky na zemi – pokud je miminko na bříšku, aby ho nic nenutilo k nezdravým záklonům hlavičky.
  • Málo hraček, aby se dítě mohlo soustředit.

Cvičení pro maminky s miminky

V kurzu cvičí především maminky, ale miminkům a jejich zdravému rozvoji věnujeme také dostatek prostoru. Během cvičení maminek leží děti na zemi na měkkých podložkách, sledují maminky nebo si hrají s hračkami, už to samo o sobě je pro děti cvičení jejich trpělivosti a snahy samostatně se zabavit. Maminka miminku ukazuje hračky a láká ho k natahování ruček a nožek vzhůru. Tím si miminko procvičuje břišní svaly. Miminka také pokládáme na bříško, aby trénovala „pasení hříbátek“. Dalšími cviky podporujeme napřimování páteře. Maminky se učí, jak miminko správně držet a zvedat, jak ho pokládat na bříško. Také se naučí, jak pomoci miminku, které se třeba moc prohýbá, nebo se ještě neumí opřít o ručky. S miminky cvičíme na velkých míčích i na malých overballech. Miminka také cvičí u maminky v náručí. Používáme hračky a motivujeme děti k posilování bříška a šíjových svalů, ke zvedání nožek a otáčení na bříško, ke zvedání na všechny čtyři a lezení.

Cvičení pro maminky s dětmi do 18 měsíců

U starších miminek a dětí do 18 měsíců podporujeme nutné lezení po čtyřech, díky kterému si posilují bříško a záda a procvičují správný stereotyp střídání končetin při pohybu, který budou potřebovat i při chůzi. Ke cvičení využíváme velké gymnastické míče a overbally, děti si procvičují smysl pro rovnováhu. Děti motivujeme pomocí hraček a říkanek. Učíme děti přelézat přes překážky, správně vstávat a slézat ze stoje na zem. Maminky tvoří pro děti překážky vlastním tělem, například udělají pro dítě tunel, zvedají děti a dělají jim třeba houpačku. Cvičení je zábava pro obě strany.

Přijďte si tedy s dětmi zacvičit, podpoříte jejich zdravý vývoj, posílíte si svaly a zpevníte postavu po porodu.

 

Komentáře