Kojení osvobozuje

Kojení prospívá zdraví dítěte. To skoro nikdo nezpochybňuje. O to víc mě zaráží, kolik lidí je přesvědčených, že kojení je potřeba co nejdřív ukončit. Ale to nemá žádnou logiku. Proč upírat dítěti něco, co je pro něj dobré? Možná je to pozůstatek po generacích našich maminek a babiček, které neměly rodičovskou dovolenou. Tehdy byla jen mateřská a ta končí asi v 5 měsících dítěte. Pak šly mámy zpět do práce a děti šly do jeslí, případně k babičce.

Ale dneska, kdy mámy mohou být doma na rodičovské dovolené do 2 až 4 let dítěte, to není přeci potřeba. Jsem ráda, že v tomto ohledu stát podporuje mámy, aby opravdu měly prostor na mateřskou péči o dítě a nemusely ho někam odkládat. Jenže stát a společnost jsou dvě rozdílné věci.

Mínění většiny společnosti, bohužel, kojení nepodporuje. Až moc často čtu, že miminko by se mělo co nejdřív osamostatnit. Maminky poslouchají a mnohdy také opakují prohlášení o tom, že přeci nebudou dítěti otročit. Copak pečovat o miminko  je otročení? Tohle prohlásí dospělá žena, která se vědomě rozhodla stát se matkou? Přeci snad ví, že dítě není panenka, kterou může odložit, když ji přestane bavit. Za dítě neseme zodpovědnost 18 let. A je úlohou mámy pečovat o něj podle jeho vývojových potřeb. A k tomu patří minimálně v kojeneckém a v batolecím věku kojení.

Ano v některých věcech je kojení omezující. Maminka nemůže nechat dítě doma a vyrazit někam pařit. No, pokud jí to chybí, asi měla ještě rodinu odložit na pozdější dobu. Ale dobrá zpráva je, že za pár let se k této zábavě může směle zase vrátit. Dále je problém nechat dítě přes noc babičce. Ale je opravdu zábava pro babičku mít vnouče v noci? Nemůže si ho užít ve dne?

No a potom také musí maminka dítěti naslouchat, věnovat mu pozornost a naplňovat jeho potřeby. Právě proto je máma. Právě proto je na té rodičovské dovolené. A přechodem na náhradu mateřského mléka se stejně péči o dítě nevyhne. Jen si ji zkomplikuje jiným způsobem.

Máma, která dítěti dává náhradu mateřského mléka, musí:

  • denně sterilizovat láhve a dudlíky
  • krmit podle časového režimu, i když se jí to zrovna nehodí
  • vstávat a připravovat náhradní mléko i v noci, zatímco dítě během přípravy často pláče
  • bdít s dítětem po nočním krmení, dokud si neodříhne a neusne, a pokud neusne, musí ho uspat jinak než krmením
  • utěšovat dítě vodou nebo čajem a přetrpět jeho pláč, když ještě neutekly 3 hodiny do dalšího krmení a dítě už má hlad
  • brát s sebou příslušné množství počet lahviček, dudlíků, kojenecké vody, umělého mléka a dalších pomůcek na výlety a na dovolenou

Kojení dává maminkám svobodu:

Kojení osvobozuje (2)

Kojení osvobozuje PDF

Komentáře