Blog

Jak předejít přehřátí miminka v horku?

V předporodním kurzu se mě nastávající maminky pravidelně ptají, jak mají oblékat děti v mrazu. Všechny se bojí nachlazení miminka. Ale mnohem častěji se stává to, na co se většinou maminky moc neptají. V létě se miminko může poměrně snadno přehřát. A nejen v létě, stačí horký jarní den.

Miminko v inkubátoru - fototerapie

Jak jsme se synem zvládli inkubátor a novorozeneckou žloutenku

Když syn dostal novorozeneckou žloutenku, nebyla jsem nijak nadšená z toho, že by měl být dva dny v inkubátoru. Bála jsem se, že tam bude plakat a že nám to způsobí problémy s kojením. Jak jsem si tedy poradila?

mimino v plíně

Když děťátko zvrací a má průjem

Kojencům a batolatům se stejně jako nám dospělým občas nevyhne nějaká ta infekce trávicího traktu. Největším úskalím u takové nemoci malého dítěte je to, že mu nedomluvíte, když odmítá tekutiny a léky. Také vám neumí říct, co ho bolí a jak se cítí. A tak ho celkem rychle může ohrozit dehydratace. Léčba je sice v...

Sudičky

V pohádkách se vypráví o sudičkách, které se sešly nad kolébkou novorozence o půlnoci po jeho narození. Sudičky prorokovaly dítěti do budoucího života dobré i špatné vlastnosti a události. Jakkoli se to zdá jen jako báchorky, možná na nich něco pravdy bylo. Měla jste u porodu sudičky? Nebo aspoň jednu? A nemuselo to být o půlnoci a mohlo to být i víc dnů po porodu. Někdo prostě přišel a o vašem miminku prohlásil výrok, který si budete pamatovat do konce života. A bylo to prohlášení dobré nebo špatné?

Kojení osvobozuje

Kojení prospívá zdraví dítěte. To skoro nikdo nezpochybňuje. O to víc mě zaráží, kolik lidí je přesvědčených, že kojení je potřeba co nejdřív ukončit. Ale to nemá žádnou logiku. Proč upírat dítěti něco, co je pro něj dobré?

Zřejmě jste jí zachránila před kapačkama

„Zřejmě jste jí zachránila před kapačkama.“ Těmi slovy mě pochválila naše dětská doktorka, když jsem jí vyprávěla o „epidemii“, která nás postihla na dovolené. Moji holčičku vlastně zachránil můj selský rozum a KOJENÍ.

dítě s horečkou

Jak jsme zvládli febrilní křeče

V osm večer měla teplotu 38°C, tak jsme jí uložili ke spánku a během chvilky usnula. Po desáté hodině jsem ji ještě kontrolovala, spala klidně, horečka sice trochu stoupla, ale nic hrozného to nebylo. Takže jsme šli nic netušíc spát. S úderem půlnoci nás vzbudil řev. Nebyl to pláč. Byl to vyděšený křik, jaký jsme neznali.

Jak vybrat podprsenku na kojení?

Možná si, jako většina žen, podprsenky kupujete nerada. Často je to chození z obchodu do obchodu, spousta zkoušení a většina modelů nepasuje. Prostě nákup prádla je někdy dost pro zlost. Jindy byste to nakupování mohla i odložit, až budete mít náladu. Ale právě před porodem není zbytí a vhodné prádlo si prostě musíte jít koupit...

Děti v rodičovské posteli

Bojíte se, že vám dítě spadne z postele?

Myslela jsem, že ohrádka postýlky stačí na ochranu dítěte do věku, kdy už má z pádu větší rozum a že ani ne roční dítě prostě přelézt nedokáže. No, dcera mě brzy vyvedla z omylu ...

Pohybový rozvoj dítěte

Pohybový rozvoj dítěte potřebuje pevné základy Příroda je moudrá a tak zařídila, aby se miminko rozvíjelo přirozeně celkem samo. Každé zdravé dítě má velkou touhu dorozumět se s lidmi kolem sebe a objevovat svět. Tato motivace ho vede k tomu, aby se snažilo pohybem dát najevo své potřeby, ať už je to chuť jíst, hrát si nebo...