Cvičení pro těhotné

Proč je potřeba cvičit v těhotenství

V těhotenství se většina žen začne dost šetřit. Je to pochopitelné. Na začátku těhotenství se objevují nevolnosti, ospalost, strach z potratu. To všechno samozřejmě nepřispívá k nějaké větší fyzické aktivitě. Koneckonců je dobře, pokud posloucháme svou intuici a v zájmu miminka zvolníme. Ale jak se těhotenství ustálí a počáteční problémy ustupují, začíná se těhotenství projevovat na těle.

Záda bolí především v dolní části. To je způsobeno vyklenutím bříška a přílišným prohnutím v bederní části páteře. Taky nohy zlobí. Nejen že otékají, ale bolí klouby, které nesou čím dál větší váhu. S rostoucím bříškem se taky hůř a hůř spí, takže se občas probudíte přeleželá a celá rozlámaná.

S blížícím se porodem tušíte, že budete potřebovat spoustu sil a dobrou kondici. Porod je pěkně namáhavá práce celého těla. Bývá srovnávána s výkonem dřevorubce nebo s vysokohorským výstupem. Porod většinou trvá docela dost hodin, během kterých budete hledat vhodné úlevové polohy a příliš moc si neodpočinete.

Ideální je tedy o své tělo průběžně pečovat a pravidelně cvičit, aby bylo připravené na všechno, co musí zvládnout. Zdravé a silné ženy, které znají dobře své tělo a důvěřují mu, mají většinou snazší porod a rychleji se z něj zotavují.

Jak prospívá cvičení pro těhotné?

  • Protáhnete si zkrácené svaly celého těla. Hlavně šíjové svaly, které hodně často zlobí a v těhotenství se špatně masírují. A také lýtkové svaly, které často v těhotenství postihují křeče.
  • Rozhýbáte a uvolníte klouby rukou a nohou. Uvolníte ztuhlou páteř, hrudník a pánev. Na hrudníku se typicky projevují blokády, které se ještě zhoršují tím, jak se s rostoucím bříškem hrudník rozšiřuje. Pánev zase potřebuje přizpůsobit rozměru nutnému pro hladký průchod miminka.
  • Posílíte pánevní dno, které je v těhotenství hodně přetížené. Předejdete tak pozdějším únikům moči a poklesu orgánů. Zároveň se naučíte pánevní dno i vědomě uvolnit pro porod miminka.
  • Citlivě, bezpečně a účinně posílíte nejen povrchové ale i hluboké břišní svaly. Jejich práci budete při porodu potřebovat nejvíc.
  • Naučíte se používat míč jako účinnou pomůcku pro uvolnění a odpočinek při porodu.
  • Vyzkoušíte si různé polohy, které pak využijete během první i druhé doby porodní. Dozvíte se, k čemu je která dobrá. Zjistíte, jak se v nich cítíte.
  • Naladíte se na miminko, kterému se pohupování v bříšku většinou moc líbí. Budete mít prostor naslouchat své intuiici. Získáte větší důvěru ve schopnosti svého těla zdárně porodit i důvěru v moudrost svého miminka.