Laktační poradenství

kojit úspěšně

Příprava na kojení

Spousta nastávajícím maminek předpokládá, že kojení půjde samo, protože je to přece zcela přirozené. Jenže - kojení patří mezi pečovatelské dovednosti, které se musíme učit. Příroda zařídila, že se ženám díky hormonům tvoří v mléčné žláze mléko.

Ale přiložit miminko správně a v pravý čas k prsu, to už hormony samy o sobě nezařídí. V minulosti dívky viděly kojení tak často, že se to naučily mnohem dřív, než se samy staly matkami. Dnešní maminky to mají vlastně těžší, protože moc příležitostí učit se od jiných matek nemají. 

Právě proto je ideální se na kojení předem připravit buď v předporodním kurzu nebo během individuální konzultace.

Když nastane  problém

Ani pečlivá příprava na kojení nezabrání vzniku potíží. Problémů při kojení může nastat celá řada. Když se neřeší nebo se jich dokonce nakupí několik najednou, je to pro většinu maminek tak velká překážka, že brzy raději miminku dají láhev s umělým mlékem. 

Ale problémy jsou od toho, aby se řešily. Drtivá většina problémů se dá při dostatečné dávce trpělivosti a odhodlání překonat. Čím dřív, tím snáz to jde. 

Téměř každá maminka kojit chce, 95 - 97 % z nich kojit i může. Je tedy škoda, když to v případě potíží vzdají jen proto, že neměly ve svém okolí podporu a pomoc.

Ozvěte se proto včas a nebuďte na to sama.


Jak probíhá laktační poradenství?

Když se chcete na kojení připravit

Popřemýšlejte, co už o kojení víte a které dovednosti už umíte. Promyslete si otázky, které bychom měly probrat při konzultaci. 

Pak si zarezervujte termín konzultace. Většinou bude lepší počítat s tím dvouhodinovým. Obvykle se v průběhu konzultací objeví ještě další otázky. Ostatně v předporodním kurzu mám na téma kojení vyhrazené dvě dvouhodinové lekce. Do objednávkového formuláře uveďte, že se jedná o přípravu na kojení. Ideálně připište stručně i témata, kterým se budeme při konzultaci věnovat.

Jednotlivá témata probereme v pořadí podle důležitosti tak, aby logicky navazovala. Praktické dovednosti si vyzkoušíme na panence. Obdržíte vytištěné poznámky, do kterých si bude moct během konzultace dopisovat podle svého uvážení.


Když se kojení nedaří

Pokud nastal při kojení problém, nejdříve mi zavolejte. Pokud se nedovoláte, protože třeba zrovna pomáhám někomu jinému, zkusím se vám co nejdřív dovolat zpět.

Jednodušší problémy a otázky se někdy dají vyřešit i po telefonu. Určitě není ideální psát mi o potížích do mailu nebo zpráv, protože vám potřebuji položit různé doplňující dotazy. Takže telefonický rozhovor bude pro nás obě časově výrazně úspornější.

Jestliže je problém složitější a vyžaduje, abych vás viděla (například to, jakým způsobem se miminko přisává), domluvíme si schůzku. A to buď u mě, nebo u vás doma. Nejsem pojízdná, tak to bývá někdy problém. Dohodneme se tedy, která varianta je schůdnější. Jsou ostatně i případy, kdy jedu radit čerstvé mamince rovnou do mělnické porodnice. Tam to není problém, autobusem se tam dobře dostanu. Termín schůzky vymyslíme co nejdříve, aby se problém neprohluboval.

Na začátku konzultace se podívám, jakým způsobem miminko kojíte. Ideální tedy je, aby miminko nebylo čerstvě najedené a nevzbuditelné. Na druhou stranu by nemělo být rozčilené hlady. Takže tak něco mezi. Prvně zhodnotíme vaši obvyklou situaci při kojení. Podíváme se, které detaily by se daly vylepšit, a nejlépe je hned zkusíme napravit. Vyzkoušíme si několik poloh na kojení, abyste nebyla odkázaná jen na jednu z nich. Během konzultace také probereme další různé situace - jak často kojit, jak na odříhnutí, jak zvýšit laktaci, jak se používá odsávačka, co s odsátým mlékem, jakým způsobem dokrmovat, když je to nutné. 

Vše si zopakujeme a můžete si psát poznámky. Také se domluvíme na dalším postupu, například kontrolní návštěvě, telefonické konzultaci. Záleží na složitosti problému.

Rezervujte si termín konzultace

Prostřednictvím služby Reservio si můžete ihned pohodlně rezervovat termín konzultace pro přípravu na kojení. Je to úplně jednoduché. Po kliknutí na tlačítko se Vám otevře nová stránka. Na ní zvolte nejprve Filtrovat podle kategorie Pro těhotné a potom druh služby Konzultace a její délku. Dvouhodinový termín bude lepší, s miminkem nejdou věci tak rychle. Pak vyberte datum a čas z nabízených termínů. Nakonec vyplňte svoje údaje, upřesněte téma konzultace do poznámky a objednávku odešlete.

Ceník

Příprava na kojení

konzultace 1 hodina

500 Kč

Příprava na kojení

konzultace 2 hodiny

900 Kč

Laktační poradenství

konzultace problémů při kojení 1 hodina

500 Kč

Laktační poradenství

konzultace problémů při kojení 2 hodiny

900 Kč

Laktační poradenství v domácnosti

konzultace problémů při kojení u vás doma 1 hodina

600 Kč

Laktační poradenství v domácnosti

konzultace problémů při kojení u vás doma 2 hodiny

1 000 Kč

Laktační poradenství po telefonu

Krátké telefonické konzultace nikomu neúčtuju. Beru to jako dobrý skutek. Na vás nechám, jestli to pošlete dál a také někomu dalšímu pomůžete. 

0 Kč

Kontakt

Radka Pavlová

Spojovací 4049, Mělník

+420 604 281 940

tiwahewin@seznam.cz