Radka Pavlová

Dula, masérka, laktační poradkyně, instruktorka ZTV

Kdo jsem

Jmenuji se Radka Pavlová, jsem certifikovaná dula ČAD, laktační poradkyně, masérka a instruktorka zdravotní tělesné výchovy.

Laktačnímu poradenství se věnuji od roku 2002, kurz pro duly jsem absolvovala v letech 2005 - 2006. V té době jsem se také učila břišní tance pro těhotné u Tamary Markové v A-centru a navštěvovala Školu vědomého rodičovství Jany Hašplové.

Velmi mě během tohoto studia zaujaly masáže kojenců, proto jsem se také v roce 2008 stala masérkou. Absolvovala jsem kurz masáží těhotných a kurz lektora cvičení na míči. 

Dále průběžně rozšiřuji své znalosti a dovednosti, a v roce 2023 jsem dokončila rekvalifikační kurz instruktora zdravotní tělesné výchovy.

Je mi 49 let a žiju na Mělníku. Mám dvě dospělé děti (obě jsem dlouho kojila, nosila v šátku a masírovala), zajímám se o přírodu, indiány, zvířata a bylinky. Nejlíp je mi někde na louce nebo v lese. S tím souvisí můj postoj k mateřství a péči o tělo. Pokud mohu volit, dávám přednost tomu, co tak dokonale vymyslela příroda.   

Proč jsem se stala dulou

Zrození nového života mě vždycky fascinovalo. Ten kouzelný čas těhotenství, síla a moudrost přírody, cesta, na které se žena mění v matku, zcela jedinečná a nenahraditelná. Vždy jsem si přála ženy touto úžasnou cestou provázet.

Myslím, že porod může a měl by být pro ženu posilujícím zážitkem. V mateřství ji čeká řada těžkých situací, kdy bude tuto sílu potřebovat. Vždyť porodem náročná a krásná úloha matky v podstatě začíná. Přála bych si, aby se ženy cítily sebejisté, schopné zvládnout jakoukoli situaci.

Také jsem přesvědčená, že každá maminka má právo být opečovávána a hýčkána. Každá si zaslouží být alespoň ten jeden den během porodu královnou.

Kdo je dula

Dula provází ženu a její rodinu jedinečným a neopakovatelným obdobím života, jakým je přivedení dítěte na svět. Poskytuje laskavou podporu, kvalitní informace, trpělivě ženě naslouchá a pomáhá v nelehkých situacích. Pečuje o ni v těhotenství, během porodu i v šestinedělí. Přistupuje k ženě s úctou a respektem k jejím potřebám, mateřským kompetencím a právům tak, aby tímto důležitým životním obdobím prošla posílena a s pocitem, že jej dobře zvládla.

Práce duly patří mezi nezdravotnické pomáhající profese. Dula doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará.

Duly České asociace dul prošly ročním kurzem pro duly a podle dosaženého stupně kvalifikace získaly potřebnou praxi pod vedením duly - konzultantky. Při své práci dodržují Etický kodex duly.

Porodní dula

Provází ženy a jejich rodiny těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím. Poskytuje ženě laskavou podporu a informace pro její samostatné rozhodování. Během porodu vytváří příjemnou atmosféru a prostředí vhodné pro porod. Poskytuje psychickou podporu, povzbuzuje, pomáhá s uvolněním a úlevou od bolesti a hledáním vhodných poloh během porodu. Je připravena být oporou každé ženě, ať se rozhodne pro jakýkoliv způsob porodu nebo se porod jakkoliv vyvine. Pokud ženu doprovází partner nebo příbuzná či kamarádka, pak se dula stává oporou též pro ně. 

Jaké  jsou přínosy duly pro ženu a její rodinu?

Dula svou prací přispívá k dobrému startu celé nové - či nově rozšířené - rodiny. Podle vědeckých studií má péče duly významný pozitivní vliv na fyzické a psychické zdraví matky a dítěte, především na:

  • duševní pohodu ženy i celé rodiny
  • délku a průběh porodu
  • zdravotní stav matky i jejího dítěte po porodu
  • délku kojení dítěte
  • délku doby, kterou žena s dítětem tráví
  • spokojenost ženy s porodem, se sebou sama jako s matkou
  • výskyt poporodních depresí