Doprovod při porodu

Co potřebuje rodící žena?

Jistotu a bezpečí

Vědět, co se děje s miminkem i s ní samotnou. A co se bude dít dál. Rozumět tomu, co doktorka nebo sestra říká. Vědět, jak porod co nejlépe zvládne. A co se bude dít, pokud bude porod nad její síly.

Úlevu

Vhod ženě přijde prostor k odpočinku, možnost i na chviličku usnout. Většina žen potřebuje zmírnit bolesti i vyčerpání. Anebo jen zahnat hlad a žízeň.

Důstojnost

Potřebuje, aby všichni přítomní chápali její stud a chovali se ohleduplně k její nahotě i odkrytému nitru. Potřebuje dostávat úplné a pravdivé informace a férové jednání.

Pochopení

Na každou rodící ženu toho může být někdy moc. Může pociťovat strach. Podléhat pocitu, že to nezvládne. Může se cítit vyčerpaná a unavená.

Klid

Dostatek času a prostoru, útulné přítmí, klid, soukromí a odrušení cizích zvuků pomohou ženě k vyplavování hormonů zásadních pro zdárný postup porodu.                                                                  

Pohodlí

Potřebuje někoho jen pro sebe, kdo jí podá láhev s pitím nebo ručník, pantofle, kapesník. Kdo jí pomůže do sprchy nebo podepře při chůzi nebo vsedě na míči.

Co vám mohu nabídnout?

 • důkladnou přípravu před porodem
 • časté konzultace a podporu před porodem i po porodu
 • nepřetržitou psychickou i fyzickou podporu během celého porodu
 • podporu vašeho partnera a rodiny
 • poskytnutí informací a usnadnění porozumění se zdravotníky
 • pomoc při hledání úlevových poloh 
 • masáže, případně s využitím aromaterapeutických olejů (od firmy Nobilis Tilia)
 • další přirozené úlevové metody, například rebozo
 • pomoc při zahájení kojení
 • doprovod do porodnic především na Mělníku a v Roudnici, v úvahu připadají ale i vzdálenější porodnice

Co vám nemohu poskytnout?

Zdravotnické služby - dula není zdravotnická profese. V případě nouze mohu poskytnout první pomoc jako řadový občan, ale nemám kompetence k jakýmkoli odborným zákrokům nebo vyšetřením.

Dopravu do porodnice - nemám a neřídím auto.

Pohotovostní službu

Proč nedržím pohotovost?

Ze zkušenosti vím, že držení pohotovosti je iluzorní. Každý porod probíhá jinak rychle a v jinou denní či noční dobu. Některá žena porodí dva týdny před termínem, jiná dva týdny po termínu. Někdy se dá do porodnice dostat už během půl hodiny. Ale jindy je to dost na dlouho. Stačí jít třeba na nákup a už je to velké zdržení. Natož třeba v termínu porodu onemocnět nebo jen být v izolaci kvůli kontaktu s infekční nemocí. Ale hlavně se jedná o volný čas s mými nejbližšími.

Došla jsem k závěru, že není v souladu s mým životem, abych byla neustále doma. Ráda a často jezdím na výlety do přírody, klidně i když sněží. Kolikrát jsem od auta několik kilometrů daleko. I u nás se najde místy taková divočina, že tam mobil ztrácí signál. K autu se vrátím třeba po hodině chůze, špinavá a zablácená. Tady vám představuju jeden krásný důvod, kvůli kterému pohotovost držet nemůžu.

Jak vám pohotovost vynahradím?

Pochopitelně se snažím být u vás tak rychle, jak jen to jde. Proto mám tašku s potřebnými věcmi nachystanou tak, aby do ní stačilo doplnit jen pár drobností a svačinu. Počítám s tím, že kvůli porodu budu muset zrušit svůj program, ať už je to nějaká aktivita s rodinou nebo práce s dalšími klienty, schůzky, masáže, kurzy. 

Hlavně se ale budu snažit s vámi být v častém kontaktu. Abych věděla o porodu hned v jeho začátku a mohla reagovat. Ale taky proto, abych vás na porod co nejlíp připravila. Společně budeme hledat a rozvíjet vaše mateřské dovednosti, znalosti, přirozené schopnosti a síly tak, abyste v případě potřeby dokázala čelit výzvě porodu úspěšně i bez doprovodu. 

Protože připraveným štěstí přeje.

Jak probíhá služba duly?

Nejprve se seznámíme na úvodní schůzce, kde mi vyložíte, jaká máte od porodu očekávání, jaké máte obavy, na co se těšíte, a jakou pomoc byste ode mě potřebovala. Ujasníme si, jak vám mohu pomoci a jaké služby vám mohu nabídnout. V případě dohody společně sepíšeme smlouvu o spolupráci.

Dále se sejdeme do porodu ještě několikrát. Probereme dopodrobna vaše přání a také všechny strachy. Zkusíme společně najít opatření, která by vaše obavy mohla aspoň částečně řešit nebo vás na různé situace připravit. Sepíšeme porodní přání tak, aby byla pro zdravotníky snadno čitelná, srozumitelná a přehledná.

Během doby před porodem doporučuju, abyste u mě absolvovala nejméně jednu masáž. Navodí to lépe intimní atmosféru, která bude podobnější blízkosti u porodu, abych pro vás nebyla tak moc cizí člověk.

S blížícím porodem bychom si měly každých několik dní zavolat nebo napsat a probrat, jak se vám daří, jak se cítíte a co je u vás nového. V posledních týdnech vás také budu informovat o tom, kde se budu pohybovat nebo jaký mám zdravotní stav, abyste věděla, s čím kdy můžete počítat. Onemocnět v době vašeho porodu by bylo nemilé. Ale i takové věci život přináší a připraveným štěstí přeje.

Na začátku porodu se domluvíme telefonicky, jak na tom jste, kde a kdy se sejdeme a jak se za vámi dostanu. V případě, že bude vše v pořádku a dost času, můžeme začátek porodu strávit i ve vaší domácnosti, kde máte víc soukromí a pohodlí. Zvolíme vhodnou dobu, kdy vyrazit do porodnice. 

Pomohu vám nabírat síly a odpočívat. Během porodu vám můžu masírovat záda, nohy, ruce, jak bude potřeba. Sama se rozhodnete, jestli využít aromaterapii a které oleje vám v danou chvíli sednou. K uvolnění použijeme třeba rebozo nebo úlevové pozice. Pokud se bude váš partner chtít zapojit do péče, ukážu mu, jak na to. I jemu budu oporou, hlavně kvůli nervozitě, která nastávající tatínky zatěžuje. Společně se budeme starat o vaše pohodlí.

Po porodu vás podpořím v prvním kojení miminka. Po přesunu na pokoj se ujistím, že máte vše potřebné a odpočíváte, než vás opustím a vypravím se k domovu. Ideálně se za vámi podívám do porodnice hned následující den, abychom od začátku nastartovaly kojení, co nejlépe to půjde.

Po několika dnech vás navštívím u vás doma. Probereme, jak se cítíte po porodu, jak se zotavujete a jak se vám daří péče o miminko. Pokud budete mít nějaké potíže s kojením nebo třeba nošením miminka, tak to upravíme a vylepšíme. 

I později se na mě samozřejmě můžete obrátit o radu nebo kvůli uvolnění a uklidnění, když to budete potřebovat.

Komplexní služba doprovodu duly k porodu končí tedy až v závěru šestinedělí.

Souzní to s vámi?

Pro první schůzku se můžete objednat online

Prostřednictvím služby Reservio si můžete ihned pohodlně rezervovat termín konzultace. Je to úplně jednoduché. Po kliknutí na tlačítko se Vám otevře nová stránka. Na ní zvolte nejprve Filtrovat podle kategorie Pro těhotné a potom službu Konzultace a její délku. Ohledně porodu je lepší si rezervovat 2 hodiny. Pak vyberte datum a čas z nabízených termínů. Nakonec vyplňte svoje údaje a objednávku odešlete. Termín vám potvrdím emailem.

Ceník

Předporodní setkání

konzultace 1 - 2 hodiny

500 - 900 Kč

Telefonické a emailové konzultace

kalkulace předpokládá 10 a více telefonátů nebo emailů

3 000 Kč

Doprovod během porodu

po dobu až 24 hodin

6 000 Kč

Příprava porodních přání

konzultace emailem

500 Kč

Příprava blízké osoby

1 - 2 hodiny

500 - 900 Kč

Zrušení jiného denního programu


3 000 Kč

Poporodní návštěva

1 - 2 hodiny

 600 - 1 000 Kč


Porodní balíček                10 000 Kč

 • 3 předporodní setkání 
 • doprovod během porodu
 • 1 poporodní návštěva
 • pravidelné telefonické a mailové konzultace – 10x 
 • příprava porodních přání 
 • příprava blízké osoby na porod
 • zrušení jiného denního programu 

Kontakt

Radka Pavlová

Spojovací 4049, Mělník

604 281 940

tiwahewin@seznam.cz