Jak vybrat podprsenku na kojení
Možná si, jako většina žen, podprsenky kupujete nerada. Často je to chození z obchodu do obchodu, spousta zkoušení a většina modelů nepasuje. Prostě nákup prádla je někdy dost pro zlost. Jindy byste to nakupování mohla i odložit, až budete mít náladu. Ale právě před porodem není zbytí a vhodné prádlo si prostě musíte jít koupit v pravý čas, i když se vám třeba s velkým břichem nikam chodit nechce.
Správná velikost podprsenky
Jedním z problémů při nákupech prádla je špatně zvolená velikost. A tenhle problém bývá ještě horší u výběru podprsenky na kojení. Velikost prsů se v těhotenství mění velmi individuálně, některé ženě o mnoho velikostí, jiné se téměř nezmění. Podprsenky je dobré kupovat až asi měsíc před porodem, kdy budete mít co nejblíž k definitivní velikosti.
Důležité je pečlivé měření. Nejprve si změřte obvod hrudníku pod prsy. Pozor, měřte při výdechu! Potom změřte obvod přes prsa v nejširším obvodu. Pokud máte velká prsa, měla byste měření provádět v dobře padnoucí podprsence bez výztuh, aby se prsa nejevila jako menší jen kvůli jejich prověšení.
A teď pozor, kouzlo!
Změřila jste si velikost i na začátku těhotenství nebo ještě lépe krátce před otěhotněním? Možná se divíte, co jste teď naměřila na obvodu pod prsy. Během růstu miminka a dělohy se posunují vaše orgány v hrudníku směrem nahoru. Aby se tam vešly, musí se hrudník přizpůsobit a rozšířit. V praxi to pak vypadá takto: Před otěhotněním jsem měla obvod hrudníku 75 cm, před porodem jsem pak naměřila 81 cm. Tedy o celou jednu velikost víc. Kdybych si koupila podprsenku podle měření před porodem, logicky by mi byla za pár dní velká, jakmile by se žebra vrátila do původní polohy. Co tedy s tím?
Jednoduchý přepočet
Jednoduše, buď znáte svou velikost před těhotenstvím, pak odečtěte nadbytečné centimetry a jste na správné velikosti. Pokud svou původní velikost neznáte, odečtěte přibližně 5 cm. Tytéž centimetry samozřejmě odečtěte i od obvodu přes prsa, i ten se pochopitelně zmenší. Například, pokud před porodem naměříte 80 cm pod prsy a 95 cm přes prsa, po návratu hrudníku do původní šíře se dostanete na 75 cm pod prsy a 90 cm přes prsa. Podprsenka zvolená podle tohoto rozměru vám líp sedne. Protože v podprsence budete nosit prsní vložky, připočtěte k obvodu ještě tak 2 - 3 cm. Podle toho teprve volte výslednou velikost.
Druhé kouzlo
Většina žen volí nesprávnou velikost podprsenky, protože ji nosí příliš vysoko - vlastně až na dolním okraji prsů, podprsenka pak různě odstává, popolézá, po několika vypráních plandá. Další problém je, že tlak spodního obvodu podprsenky na cévy na dolním okraji prsu mohou způsobovat problémy s otoky prsů nebo se špatnou tvorbou mléka. Zkuste tedy jednu velikost ubrat na obvodu a jednu velikost přidat na košíčku, zřejmě vám podprsenka sedne mnohem líp. Anebo zkuste využít například tohoto kalkulátoru (zadejte přepočtené míry), budete překvapená. Už je vám jasné, proč se nevyrábí podprsenky pro kojící maminky ve velikosti A? A věřte mi, že i ženy s velmi malými prsy kojí a úspěšně.
Třetí kouzlo
Nebojte se menšího obvodu podprsenky. Když ženy volí obvod podle toho, co naměřily, ale nevyužijí kalkulátor, tak běžně nosí podprsenku o 1 - 2 velikosti volnější. Výsledkem jsou padající ramínka, menší prsa vyklouznou při zvednutí paží z podprsenky ven a zapínání se vysouvá nahoru mezi lopatky. Prsa tedy nemají skutečnou oporu, protože košíčky sjíždějí dolů. No a věc, kterou často vidím jako masérka. Mnoho žen s volnou podprsenkou má v místě zapínání propadlý obratel. Je to tím, že obvod volné podprsenky kopíruje jedno žebro a na něj vytrvale tlačí. Kdežto pevnější obvod křižuje vede níž a proto křižuje několik žeber, která mohou pružit a tlak rovnoměrně rozložit. Dále, pokud padají ramínka, ženy zvedají neustále podvědomě ramena a z toho jim tuhne šíje. Zkuste tedy dodržet vypočtený obvod, vaše záda vám poděkují.
Rozepínání podprsenky
Zdá se, že výrobci se někdy moc nezamýšlí nad potřebami kojících maminek. Nebo nikdy maminku kojit neviděli. A jaksi zapomínají, že u toho je i miminko. Maminka totiž to miminko drží, a proto má volnou jen jednu ruku. Málokdy má příležitost miminko nejdřív položit a pak teprve se ustrojit. Než si podprsenku koupíte, ujistěte se, že ji dokážete zapnout jednou rukou. Většina kojicích podprsenek se velmi snadno rozepíná. O zapínání, bohužel, totéž prohlásit nemůžu.
Pokud máte menší prsa, můžete používat i lambádu, nemusíte si tak dělat těžkou hlavu s rozepínáním a zapínáním. Navíc ušetříte dost peněz. Aspoň na domácí nošení nebo na noc je to jistě pohodlná varianta.
Pohodlí především
Jednou z výhod lambády je také to, že nikde netlačí. To by mělo ale platit pro každou podprsenku na kojení, proto by podprsenka měla být bez kostic. Kostice stlačují okraj prsu a tedy mléčné žlázy. V těch místech může dojít k otoku nebo k zpomalení toku mléka. Také se mohou stlačit tepny vedoucí do mléčné žlázy, a tudíž se zhorší zásobení prsu živinami, z kterých se mléko vytváří. Pohodlná, praktická a zdraví neškodná podprsenka také musí mít ramínka, která se nezařezávají. Pro větší prsa tedy musí mít ramínka dostatečně široká.
Kolik podprsenek koupit?
Podprsenek budete potřebovat tolik, abyste je stíhala prát. Počítejte, že přes všechna opatření budou často od mléka. Navíc budete potřebovat velmi pravděpodobně podprsenku i v noci. Přesto jich před porodem nekupujte až moc. Je určitá pravděpodobnost, že velikost prostě netrefíte. Ale hlavně - velikost prsů se bude dost rychle měnit. Zhruba dva měsíce po porodu se prsa přestanou tolik nalévat, jak se přizpůsobí tvorba mléka potřebám miminka. Prsa se tak zmenší a je možné, že podprsenky vám najednou budou velké. Pak je tedy na čase, koupit si další v menší velikosti.
Ale nemusíte se bát, že zbytečně moc utratíte. I podprsenky na kojení se dají pořídit za docela rozumný peníz. Navíc ty velké nejspíš užijete i nadále, určitě je nevyhazujte. Přes den je na doma můžete dál použít, i když jsou větší, protože právě do nich se vám aspoň dobře vejdou sběrače mléka. Sběrač mléka je plastová miska se silikonovým víčkem s otvorem na bradavku. Vložíte si ji do podprsenky a i při větším úniku mléka budete stále v suchu. Pro prsa je to zdravější než vložky do podprsenky, které také tolik mléka nevsáknou. No a na noc do větší podprsenky můžete vložit třeba dvě prsní vložky přes sebe.
Mateřské prádlo může být krásné a sexy
Když jsem před mnoha lety vybírala podprsenku před porodem své dcery, byla jsem dost zoufalá, podprsenek velmi omezený výběr velikostí a všechny jen v bílé barvě. Vložky do podprsenky podivně trčely, protože obyčejný bavlněný úplet nic moc nepodržel. Dnes je to naštěstí úplně jinak. Vyztužená podprsenka zakryje vložku do podprsenky. Podprsenka na kojení vůbec nemusí být nudná. Žádné neforemné bílé stany vás nemusí děsit. Je výběr barev, vzorů a střihů, že si spolehlivě vybere snad každá maminka. Prádlo může být veselé a hravě barevné nebo krajkové a sexy. K podprsenkám už se samozřejmě dají koupit kalhotky se stejným vzorem. A dokonce se vyrábějí i noční košilky na kojení, které mají podprsenku integrovanou, takže ani v noci nemusíte mít na sobě neforemný pytel, ve kterém nedrží prsní vložky. Naopak můžete mít krásnou košilku, která na první pohled neupozorňuje na to, že teď jste tu především pro miminko. I jako máma můžete stále být sama sebou.