Pohybový rozvoj nejmenších

07.02.2017

Příroda je moudrá a tak zařídila, aby se miminko rozvíjelo přirozeně celkem samo. Každé zdravé dítě má velkou touhu dorozumět se s lidmi kolem sebe a objevovat svět. Ale má každé miminko k volnému a zdravému pohybu podmínky?

Hlas přírody ho vede k tomu, aby se snažilo pohybem dát najevo své potřeby, ať už je to chuť jíst, hrát si nebo být v maminčině náruči. Děti jsou však dnes běžně ukládány do autosedaček a polohovacích lehátek, aby dobře viděly a aby je maminky nemusely chovat. V pololeže, kdy dítě dobře vidí a zároveň má kolem sebe zábranu, nemá motivaci ani možnost posilovat svaly správně. V této pozici předčasně posilují a bohužel také zkracují přímé břišní svaly a to hlavně v horní části bříška. Taková svalová nerovnováha škodí každému a v jakémkoli věku.

Při svém vývoji děťátko posiluje svaly podél páteře směrem od hlavy k zadečku. Ručičky a nožičky má překvapivě silné už v době narození a svaly končetin pochopitelně dále sílí. Ovšem zpřesňuje se jejich motorika. A také v pořadí ručičky > nožičky. S věkem nemluvňátko zvládne postupně otáčení ze zad na bříško, později otáčení z bříška na záda, pohupování na všech čtyřech, lezení a po něm také sezení. Chůzi zvládne většina dětí až po 13. měsíci věku. Nic není dobré uspěchat, dítě potřebuje každou dovednost pořádně procvičit, než se pustí do další, jedině tak bude mít dostatečně pevnou páteř, která má zásadní vliv na jeho budoucí zdraví a pohodu.

Miminko potřebuje ležet na vodorovné ploše, aby mohlo pořádně procvičovat zvedání nožiček a ručiček. Při těchto pohybech mimovolně posiluje břišní i zádové svalstvo. Také potřebuje několikrát denně položit na bříško na nakloněnou rovinu, aby mohlo zkoušet zvedat hlavičku. Nejlepší nakloněná rovina pro maličká miminka je maminka sedící v křesle s dobře podepřenými bedry. U maminky se miminko cítí v bezpečí a ochotně zvedá hlavičku, aby se mamince podívalo do očí.

Děti jsou velmi odolné a zdravé dítě se všechny dovednosti naučí i přes nevhodné podmínky a navíc kolikrát překvapivě rychle. Problém je, pokud se to naučí ledabyle a nedokonalá opora páteře a špatné pohybové návyky mají vliv na držení těla a napětí svalů do budoucna. Nadměrné napětí a naopak ochablost některých svalů vedou k potížím, které se obvykle naplno projeví až ve školním věku nebo v dospělosti. Nás dospělé díky nevyváženému napětí svalů často bolí záda nebo hlava. Děti trpí podobnými projevy, ale ty je nenechávají v klidu odpočívat a soustředit se, takže dítě může být hyperaktivní a roztěkané nebo naopak pomalé a nepozorné. Většina dospělých a mnoho školních dětí má skoliózu (vybočená záda), kyfózu (kulatá záda) nebo lordózu (nadměrné prohnutí v bedrech), což je těžké nebo i nemožné zcela napravit.

Ideální podmínky pro rozvoj dítěte

  • Rovná pevná podložka s měkkým povrchem - jednoduše položte deku na zem, tam by mělo být dítě v době, kdy je čas a chuť na hraní.
  • Přebalovací pult se hodí k hrám pod dozorem, zároveň se ovšem nemusíte ohýbat.
  • Hrazdička nad dítětem - hračky, které dítě lákají ke zvedání ruček a nožek do vzduchu, skvělý způsob, jak může posilovat svaly bez vaší pomoci.
  • Nahé miminko - bez oblečení nebo jen v tričku je pohyb o tolik snazší, žádná plína ani guma v pase nepřekáží, navíc pokožka dobře dýchá a chlad podporuje aktivitu dítěte.
  • Matka v zorném poli nebo aspoň na doslech - miminko je motivováno ke komunikaci, zabaví se sledováním matky a cítí se bezpečně.
  • Zdravé polohy při nošení - klubíčko, tygřík a další polohy, v kterých není přetěžována páteř dítěte.
  • Hračky na zemi - pokud je miminko na bříšku, aby ho nic nenutilo k nezdravým záklonům hlavičky.
  • Málo hraček, aby se dítě mohlo soustředit.

Cvičení pro maminky s miminky

V kurzu cvičí především maminky, ty to potřebují jako sůl. Ale miminkům a jejich zdravému rozvoji je věnován také dostatek prostoru. Během cvičení maminek leží děti na zemi na měkkých podložkách, sledují maminky nebo si hrají s hračkami, už to samo o sobě je pro děti cvičení jejich trpělivosti a snahy samostatně se zabavit. Maminka miminku ukazuje hračky a láká ho k natahování ruček a nožek vzhůru. Tím si miminko procvičuje břišní svaly. Miminka také pokládáme na bříško, aby trénovala "pasení hříbátek". Dalšími cviky podporujeme napřimování páteře. Maminky se učí, jak miminko šikovně držet a zvedat, jak ho pokládat na bříško. Také se naučí, jak pomoci miminku, které se třeba moc prohýbá, nebo se ještě neumí opřít o ručky. S miminky cvičíme na velkých míčích i na malých overballech. Miminka také cvičí u maminky v náručí. Používáme hračky a motivujeme děti k posilování bříška a šíjových svalů, ke zvedání nožek a otáčení na bříško, ke zvedání na všechny čtyři a lezení.

Cvičení pro maminky s dětmi do 18 měsíců

U starších miminek a dětí do 18 měsíců podporujeme nutné lezení po čtyřech, díky kterému si posilují bříško a záda a procvičují správný stereotyp střídání končetin při pohybu, který budou potřebovat i při chůzi. Ke cvičení využíváme velké gymnastické míče a overbally, děti si procvičují smysl pro rovnováhu a posilují hluboké břišní svaly. Děti motivujeme pomocí hraček a říkanek. Učíme děti přelézat přes překážky, správně vstávat a slézat ze stoje na zem. Maminky tvoří pro děti překážky vlastním tělem, například udělají pro dítě tunel, zvedají děti a dělají jim třeba houpačku. Cvičení je zábava pro obě strany.

Přijďte si tedy s dětmi zacvičit třeba do mateřského centra, podpoříte jejich zdravý vývoj, posílíte si svaly a zpevníte postavu po porodu.