Posvátný čas šestinedělí

20.12.2016

Šestinedělí je období, kdy se žena sžívá se svou novou rolí maminky. Zároveň se její tělo potýká s nebývalými hormonálními výkyvy a regeneruje po porodu. Novopečené maminky očekávají sladké chvíle štěstí s miminkem a většinou nejsou ani trochu připravené na realitu. 

Na to, že miminko spí mnohem méně, než si představovaly. Na to, že miminko často pláče a je těžké ho utišit. Na to, že tělo se učí dva měsíce, než začne tvořit tolik mléka, kolik je právě potřeba.

Novorozenému miminku trvá běžně půl hodiny, než se nakojí, ale některým to trvá i dvakrát tak dlouho, protože u kojení usínají. Navíc, takhle malému miminku obvykle nestačí kojení 7 - 8 krát denně, zkušenější maminky více dětí vědí, že většinou potřebuje nakojit tak 10 - 12 krát. Jen kojením tedy v šestinedělí strávíte 6 - 8 hodin čistého času. Navíc novorozenec potřebuje často přebalovat, někteří novorozenci jsou "průtokoví", mají klidně 10 i více pokakaných plenek za den, přebalování trvá 5 - 10 minut, takže to znamená asi hodinu denně jen na přebalování. Každý den je potřeba miminko umýt, když už ne vykoupat.

Do toho žena ještě uklízí, vaří, pere, žehlí, chodí na procházky a nákupy a také na pravidelné lékařské prohlídky. A některá k tomu pracuje. Není toho nějak mnoho? To by přeci dělat neměla.

Bývaly doby, kdy ženy po porodu 6 týdnů zůstávaly doma, nemusely pracovat a většinu času trávily v posteli společně se svým miminkem. Postel byla umístěná v koutě světnice a od místnosti ji oddělovala plenta, takže tam měla žena soukromí a přítmí, kde se jí i miminku lépe usínalo. Starší děti z rodiny také pobývaly během dne u sousedů, aby měla maminka klid a vyspala se. Jídlo nosily sousedky a příbuzné a podávaly ho opravdu až k posteli do kouta za plentu. Do kouta směla jen porodní bába, děti, manžel a blízké ženy - sousedky a příbuzné. Cizí muži do kouta nesměli. Toto tabu bylo velmi přísně dodržované, nikdo si ho nedovolil překročit. 

Zdá se, že dnešní společnost je natolik uspěchaná, zaměřená na výkonnost a pod vlivem přesvědčení, že technický pokrok změnil vše, až se na potřebu dodržování šestinedělí zapomíná. Rozšířil se nepříjemný nešvar, že žena dva týdny po porodu obsluhuje hosty, kteří se přišli podívat na miminko, vaří jim kafe a sama si sotva sedne, aby se stihla nasvačit. Po dvou hodinách návštěva odchází, novopečená maminka odpadá vyčerpáním a miminko začíná být protivné ze všech těch nových vjemů a z toho, že ho všichni chtěli chovat a povídat si s ním, zatímco ono by se radši nakojilo a usnulo.

Úkolem milujícího muže je chránit svou ženu a ctít období, kdy si potřebuje odpočinout a naučit se všechno, co miminko potřebuje. Měl by se tedy ujmout úklidu a nákupů a role asertivního hostitele. Toto období je sice dost náročné i pro něj, ale jeho pomoc se mu brzy vrátí v tom, že se žena dříve zotaví, zvládne lépe kojení i péči o miminko a pak už bude všechno snazší.

A na závěr vám prozradím jedno tajemství. Šestinedělí trvá asi tak dva měsíce!