Ucpaný mlékovod není zánět prsa

08.12.2022

Problémy s retencí mléka zažije někdy snad každá druhá maminka. Ucpání mlékovodu tedy není nijak neobvyklý problém a taky není až tak závažný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Potíž je v tom, že ho nejen laici (bohužel i lékaři) zaměňují za zánět prsu - mastitidu.

Mastitida je ale vzácné a docela závažné onemocnění a podle toho se léčí - antibiotiky.

Ucpaný mlékovod - retence se pomocí antibiotik nevyléčí. Jen se jimi obvykle překryjí příznaky a tělo si nějak poradí samo, jako by si poradilo i bez léků.

Co je vlastně příčinou ucpaného mlékovodu?

Když mléko neodtéká tak, jak má, začne se v prsu hromadit, houstnout a někdy se stane, že se vývod ucpe a malér je na světě. Příčin je celá řada. Mladší miminka sají slabě a vypijí mléka málo. Starší miminka a batolata se někdy zase náhle rozhodnou pít méně často nebo udělají nezvykle dlouhou mezeru mezi kojeními.

V počátcích kojení si maminky často způsobí problém samy tím, že miminko přikládají podle nějakého časového rozvrhu, tedy méněkrát, než by miminko chtělo. Nebo ho přikládají jen na krátkou dobu, třeba jen 10 - 15 minut. Miminko pak nevysaje dostatek mléka, protože to prostě nestihne. Podobné potíže způsobuje i dudlík - šidítko nebo dokrmování z láhve. Obojí omezuje sání miminka.

Další problém může být třeba poloha při spánku. Prso si můžete jednoduše přeležet a vývod tím uskřípnout. I to se občas stane. A co třeba dehydratace? Mnoho maminek se zapomíná pravidelně napít při každém kojení. 

Můžete mít sklony k ucpávání mlékovodu? Ano, můžete. Mnoho žen mívá v prsu některé místo prostě anatomicky zúžené, takže se jim toto stává opakovaně, i docela často a ve stále stejném místě. Toto zúžené místo může být vrozené nebo získané nějakým drobným poraněním nebo zánětem v průběhu života, o kterém vůbec nemusíte vědět. Proto se nelekejte, když se vám retence opakuje a naučte se ji řešit hned v začátku.

Příznaky ucpaného mlékovodu

  • Bolestivé místo
    Prvním příznakem je místo, které bolí na dotek jako modřina. Jak se mléko hromadí na jednom místě a nemůže dál, vývod se násilím roztahuje a v tkáni vzniká pohmožděnina.
  • Zatvrdlina
    Jak mléka v ucpaném místě přibývá, začne tam být hmatatelná zatvrdlá boule. Postupně to místo může být i zarudlé.
  • Boule roste
    Když nemůže mléko odtékat, zatvrdlá boule roste a bolí stále víc.
  • Náhlá horečka
    Když v postiženém místě překročí napětí únosnou mez, vzniknou v tkáni mléčné žlázy mikrotrhliny. Těmi se do krevního oběhu dostane mléko zpět. Tělo ale už mléko považuje za cizorodou látku. A reaguje prudkým nástupem horečky. Z hodiny na hodinu z normální teploty třeba na 40°C.

Jak si můžete pomoct?

Ucpané místo v mlékovodu musíte uvolnit, jiná cesta není. Postupujte v 5 krocích. Všechny je zopakujte několikrát během jednoho dne a podle potřeby i další 2 - 3 dny.

  1. Nahřejte prso
    Nejprve je potřeba, aby se mlékovod rozšířil. Vývody i cévy stahuje chlad a naopak rozšiřuje teplo. Je tedy nutné prso nejdřív dostatečně prohřát. Pokud je krystalek zaschlého mléka blízko bradavky, pomůže také vlhko, které krystalek rozpustí. Ideální je tedy nahřát prso ve vaně. Pokud do vany nemůžete, například v šestinedělí, tak prso alespoň sprchujte co nejteplejší vodou. Mimo koupel je vhodnější suchý teplý obklad, protože mokrý rychle vychladne a pak nefunguje. Pomůže nahřívací polštářek.
  2. Rozmasírujte zatvrdlinu
    Když je prso prohřáté, musíte ho jemně promasírovat. Začněte poklepáváním nebo chvěním. Můžete na zatvrdlinu poklepávat něčím lehkým a placatým, třeba hřebenem. Ale ještě šikovnější je nějaký masážní vibrační přístroj. Pokud tedy máte doma vibrátor, neváhejte ho k masáži využít, i když to vypadá divně. Po masáži vibrací provádějte tlakovou krouživou masáž pomocí prstů. Začněte na tom konci zatvrdliny, který je nejblíž k bradavce. Několika krouživými pohyby prstu s citem tlačte mléko v mlékovodu směrem k bradavce. Pak se posuňte o kousek dál od bradavky a zase zkuste masáží tlačit mléko ven z prsu. Postupujte ke vzdálenějšímu konci, až rozmasírujete zatvrdlinu celou. Je důležité, abyste se nesnažila rozmasírovat zatvrdlinu hned celou. To by bylo moc násilné. Postup musí být jemný. Podobně jako se zacuchané vlasy rozčesávají po kouskách a ne najednou.
  3. Odstříkejte mléko
    Masáž by neměla trvat moc dlouho, protože tkáň postupně chladne. Využijte dobu, kdy je prso prohřáté. Po masáži začněte hned z prsa odstříkávat mléko, které je pod dvorcem. Pokud provádíte masáž i odstříkávání přímo ve vaně, můžete pozorovat zajímavý jev. Mléko díky retenci zhoustne a je plné tuku, protože voda se vstřebala zpět do těla. Zatímco z ostatních vývodů bude mléko vytékající do vody lehce zabarvovat vodu do běla a hned se rozplyne, tak mléko z toho postiženého vývodu bude vytékat pramínkem, který se tak snadno nerozpouští.
  4. Nakojte miminko
    Pak co nejrychleji nabídněte prso miminku. Miminko mléko odsaje a tím se ucpaný mlékovod zprůchodní. Z postiženého prsa je potřeba kojit co nejčastěji, dokud se zatvrdlina zcela neodstraní a prso nepřestane bolet. Miminko přikládejte tak, aby k zatvrdlině směřovala dolní nebo horní čelist, tam je sání účinnější. Pokud se miminku nedaří mléko odsát, můžete zkusit požádat o pomoc manžela. Jeho sání je silnější a mnoho mužů nemá problém s tím, že by jim sání mléka vadilo. Pokud by mu to ale vadilo, tak ho samozřejmě nenuťte. Mléko také může mít jinou chuť a nebude možná chutnat ani miminku. Díky zhoustnutí může totiž být slané.
  5. Přiložte chladivý obklad
    Po každém kojení prs chlaďte, ať se zbavíte otoku a zmírníte bolestivost. Výborný je obklad z tvarohu. Studený měkký tvaroh zabalte do kapesníku a vložte do podprsenky. Až se ohřeje, obklad odstraňte a nechte prso nějakou dobu v klidu, než přijde opět na řadu bod 1.

Stáhněte si jednoduchý návod, jak postupovat při ucpání mlékovodu: 

Co ještě můžete dělat?

Z postiženého prsa kojte co nejčastěji. Ale ani na druhé prso nezapomínejte, aby se problém nestal i na druhé straně.

Je jasné, že do vany před každým kojením nemůžete. Proto si před dalším kojením můžete nahřát prso aspoň nahřívacím polštářkem. Bude stačit pár minut. A také se v tu chvíli napijte něčeho horkého. To prohřátí je znát.

Miminko přikládejte v takové poloze, aby k zatvrdlému místu směřovala bradička nebo nosánek. Protože čelistmi vlastně dostává mléko z prsu. V místě, kde má koutky, nevytvoří takový tlak.

Masáž a odstříkání budete muset zřejmě opakovat několikrát za den a možná i dva až tři dny po sobě, než se problém zcela odstraní. Záleží na tom, jak hluboko zatvrdlina vznikla a v jakém stádiu jste ji začala řešit.

Pokud ucpaný mlékovod provází horečky, tak si můžete vzít paralen nebo ibalgin v obvyklých dávkách a musíte se vyležet a odpočívat jako při nemoci.

Choďte teple oblečená a nenechejte prsa prochladnout.

Pijte horké čaje. Navíc dbejte na dostatek tekutin ve stravě, například v ovoci. Nápoje totiž nejsou jediným zdrojem vody, které tělo potřebuje. Voda z potravin se do těla vstřebává pomalu a rovnoměrněji.

Co když problém neustupuje?

Někdy se stane, že horečky i po 3 dnech léčby dál přetrvávají. Dokonce prso začíná bolet a rudnout celé. Nejspíš se zřejmě přeci jen rozvinul zánět mléčné žlázy - mastitida. Může totiž vzniknout i následkem pozdě léčené retence. V tomto případě pomohou antibiotika. A je tedy nutná návštěva lékaře.

Může se také vzácně stát, že zatvrdlina není způsobená ucpáním mlékovodu. Obvykle vznikne boulička v podkoží a ne tak hluboko v mléčné žláze. Tato boulička může být tuková, ale ta roste velmi velmi pomalu a nebolí, nepůsobí potíže. A nebo roste rychle a jedná se o absces - zapouzdřené zánětlivé ložisko plné hnisu. Obojí vyšetří lékař na mammologii pomocí ultrazvuku a vyloučí nebezpečnější stavy. Pokud se jedná o tukovou bouličku, zřejmě stačí si jí nevšímat. Pokud jde o absces, pomůže drobný zákrok na chirurgii. Pomocí drenů a desinfikování rány se brzy zánět vyléčí.

Ať už je to kterýkoli z těchto problémů, u všech se dál kojí. Pokud byste z prsa přestala kvůli léčbě kojit, prso by se rychle přeplnilo mlékem a léčbu by to dost zkomplikovalo.

Bílá tečka

Pokud jste na prsu nenahmatala zatvrdlinu a pohmožděninu, ale bolest je v bradavce, může jít o dost podobný problém, který se ovšem snáz řeší. Zatvrdlina nevznikne někdy v hloubi mléčné žlázy, ale až v jejím vývodu. Má podobu bílé zatvrdlé kuličky, jejíž hlavní složkou jsou bílkoviny. Když stisknete bradavku mezi dva prsty, je bílá tečka vidět. A cítíte v tom místě bodavou bolest.

Léčba je poměrně jednoduchá a rychlá. Prso nahřejte. Opět buď ve vaně, nebo pomocí nahřívacího polštářku. Tkáň se tím uvolní a vývod se rozšíří. Vydesinfikujte nejtenčí jehlu, kterou v domácnosti najdete. Bradavku zmáčkněte, aby bílá tečka co nejvíc vystoupila. Někdy se v tuto chvíli zatvrdlá kulička uvolní sama. Pokud ne, píchněte jehlou přímo do té kuličky - nebodejte do sebe. S kuličkou pomocí jehly zahýbejte do všech směrů. Tím by se měla snáz uvolnit. Pak zkuste kuličku vymáčknout silnějším stiskem bradavky. Bude to bolet. Ostatně, to znáte u pupínků na obličeji, se kterými jste nejspíš taky kolikrát nejednala právě šetrně. 

Když se ucpané místo uvolní, zkuste maličko mléka zpod dvorce odstříkat a pak už přiložte miminko a prostě nakojte. Po kojení si na bradavku přiložte chladný obklad, aby se bolestivé místo zklidnilo.